The Taste of Whisky

Pełna wersja: Jakie piwa polecacie?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jeśli natomiast chodzi o weizeny, to rzecz się miała następująco: uzbierałem 15 pszenic niemieckich i 10 polskich; zasiadłem do degustacji (oczywiście nie 25 piw naraz Tongue ) z trzema kumplami (mało piwnymi; raczej traktowali to jako ciekawostkę). Rezultaty były następujące (oceny są moje, nie są średnią):

Weizeny niemieckie:
1 - Weihenstephaner [8.5] - to piwo było najlepsze, ale wygrało o włos. Najlepsze cztery niemieckie piwa w ogóle były bardzo podobne, ale jednak Weihenstephaner okazał się być zwycięzcą. Może jednak w kolejnych warkach będzie inaczej... Orientacyjna cena to 8zł.
http://ocen-piwo.pl/Weihenstephaner_Hefeweissbier,1,418

2 - Maisel's Weisse [8] - prawie że zwycięzca. To piwo, Weihenstephaner, jak i dwa następne, oprócz pięknej czapy piany i typowych bananowo-goździkowych nut, miały też nieco więcej ciała, były mniej wodniste i miały odpowiednią ilość gazu. To sprawiało, że piwa te były jednocześnie bardzo lekkie, jak i sycące. Cena - 8zł
http://ocen-piwo.pl/Maisels_Weisse,1,435

3 - Franziskaner [7.5] - nie spodziewałem się, że piwo dostępne w każdym markecie będzie tak wysoko - a jednak. Franciszkańskie piwo nie ustępowało najlepszym w swojej klasie. 6zł
http://ocen-piwo.pl/Franziskaner_Weissb ... %BCb,1,272

4 - Erdinger Urweisse [7.5] - odpowiednik A'bunadh wśród piw pszenicznych. Jest to próba odtworzenia piwa sprzed 150 lat. Czy udało im się? Nie wiem. Nie piłem piwa 150 lat temu. Wiem jednak, że owa próba bardzo mi smakowała. Znacznie bardziej od klasycznego Erdingera. Próżno go niestety szukać w Polsce. Rozprowadzany jedynie w Bawarii.
http://ocen-piwo.pl/Erdinger_Urweisse,1,1550

5 - Schofferhoffer [6.5] - klasyczny weissbier. Są goździki, sa banany, jest dużo gazu, jest dużo piany. Nie ma się do czego przyczepić. Cena - 5zł
http://ocen-piwo.pl/Schofferhofer_Hefeweizen,1,379

6 - Erdinger Schneeweisse [6.5] - drugie piwo z podmonachijskiego Erdinga. Dostępne chyba jedynie w okresie zimowym. Charakteryzuje się nieco większym ekstraktem. Cena - 8zł
http://ocen-piwo.pl/Erdinger_Schneewei%C3%9Fe,1,1544

7 - Hofbrau Munchner Weisse [6] - kolejna smaczna pszenica, która jednak ma jak na mój gust zbyt dużo gazu. 6zł.
http://ocen-piwo.pl/Hofbra%C3%BC_M%C3%B ... sse,1,1635

8 - Schneider Weisse TAP 7 [6] - spodziewałem się nieco więcej po tym piwie, choć dalej jest to bardzo dobry weizen. Wyróżnia się spośród wszystkich nieco ciemniejszą barwą. Cena to około 8zł.
http://ocen-piwo.pl/Schneider_Weisse_Ta ... nal,1,1803

9 - Krombacher Weizen [5.5] - drugi częsty bywalec półek sklepowych w tym zestawieniu. Nie wyróżnia się jednak tak bardzo in plus jak Franziskaner. Krombacher jest nieco bardziej wodnisty i ma moim zdaniem trochę za mało gazu. 5zł.
http://ocen-piwo.pl/Krombacher_Weizen,1,822

10 - Benediktiner [5.5] - poprawna pszenica. Nie wybitna, ale poprawna.
http://ocen-piwo.pl/Benediktiner_Weissbier,1,1272

11 - Paulaner [5] - jestem pod wrażeniem. Jak na tak wielki browar, uwarzyć piwo tak pijalne, to jest to rzadko spotykane. Co prawda nie jest tak intensywne, jak poprzednie pozycje, ale i tak jest zupełnie niezłe. 5zł
http://ocen-piwo.pl/Paulaner_HefeWeissbier,1,131

12 - Gutmann [5] - nie jest złe, ale trochę przeszkadzała mi wodnistość i przegazowanie. W sklepie nie widziałem, mają to w jednej knajpie w centrum Warszawy, gdzie też tego wyrobu spróbowałem.
http://www.blog-ums-bier.de/wp-content/ ... utmann.jpg

13 - Erdinger [4.5] - jestem rozczarowany. Piwo ma mało akcentów typowo pszenicznych, a więc bananowo-goździkowych. Jest wodniste i nijakie. I choć do browaru w Erdingu mam spory sentyment, po opijaniu się rok temu w Monachium pszepysznym Urweisse, to klasycznego Erdingera muszę Wam odradzić. Na trzy próby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, wszystkie wypadły tak samo, tzn niepomyślnie. Cena - 6zł.
http://ocen-piwo.pl/Erdinger_Weissbier,1,241

14 - Das Weizen [3.5] - jeszcze gorzej. Nie dosć, że cena jest bardzo wysoka, to jeszcze jakośc pozostawia wiele do życzenia. Właściwie zerowy zapach i smak. A takich pieniędzy (8zł) żądają chyba tylko za tę śmieszną butelkę z fikuśnym zamknięciem.
http://ocen-piwo.pl/Schwaben_Br%C3%A4u_ ... zen,1,1356

15 - Oettinger Weizen [3] - i taka zapchajdziura na koniec. Kupiłem toto w miejscowym Fresh markecie za 2 z groszem. Niepijalny ulepek. Trzymać się z daleka. Wart odnotowania jest fakt, że w Rzeszy, to piwo kosztuje niecałe 40 centów.
http://ocen-piwo.pl/Oettinger_Hefeweissbier,1,397


Piwa polskie

1 - Cornelius Pszeniczne [6.5] - Niespodziewany zwycięzca. Posiadał właściwie wszystkie cechy dobrego weizena. 5zł.
http://ocen-piwo.pl/Cornelius_Pszeniczny,1,85

2 - Ciechan Pszeniczne [6] - jest ok. Może nieco przegazowane, ale pije się naprawdę przyjemnie. 5,5zł
http://ocen-piwo.pl/Ciechan_Pszeniczne,1,37

3 - Okocim Pszeniczne [5] - zdębiałem. Są nuty weizenowe. Jest dobre nagazowanie. Jest duża czapa piany. Chyba jedyne piwo od Okocimia, które da się pić. 4,5zł.
http://ocen-piwo.pl/Okocim_Pszeniczne,1,52

4 - Amber Pszeniczniak [4.5] - przeciętne piwo nie wyrózniające się niczym; zarówno jeśli chodzi o zalety, jak i o wady. 4,5zł.
http://ocen-piwo.pl/Pszeniczniak,1,443

5 - Obołoń Pszeniczne [UA] [4.5] - Wyrób z Ukrainy. Nie jest złe, ale trochę mało pszeniczne. 4,5zł.
http://ocen-piwo.pl/Obo%C5%82o%C5%84_Pszeniczne,1,301

6 - Kult [BY] [4] - stały bywalec półek w Tesco. Białoruska myśl piwowarska. Wodniste, ale za to o przystępnej cenie 3zł.
http://ocen-piwo.pl/Kult_Wei%C3%9Fbier,1,1411

7 - Witnica Pszeniczne [2.5] - cukierkowaty ulepek z nutą mydła, ciężko przechodzący przez gardło. Nie polecam. Tym bardziej, że kosztuje 5zł.
http://ocen-piwo.pl/Witnica_Pszeniczne,1,2107

8 - Miłosław Pszeniczne [2] - ohyda. W zapachu nachalnie karmelowe, w smaku wodniste i cytrynowo-karmelowe. Nut typowych dla weizenów nie stwierdzono. 4zł
http://ocen-piwo.pl/Mi%C5%82os%C5%82aw_Pszeniczne,1,376

9 - Książęce Złote Pszeniczne [1.5] - To piwo jest po prostu lagerem z dodatkiem słodu pszenicznego. Dlatego smakuje i pachnie właściwie jak zwykłe Tyskie. Czyli nie smakuje po prostu.
http://ocen-piwo.pl/Ksi%C4%85%C5%BC%C4% ... czne,1,569

10 - Łomża Pszeniczne [1] - Jak wyżej - jest to po prostu trochę pszenicy dosypanej do lagera. Obrzydliwego lagera.
http://ocen-piwo.pl/%C5%81om%C5%BCa_Pszeniczne,1,247


Niestety wychodzi mi na to, że jeśli kupować Hefeweizeny, to niemieckie, może z kilkoma wyjątkami. Szkoda, że nie udało mi się dostać do polskiego testu piw z małych browarów, np Wąsosz pszeniczne, czy Szałpiw Bamber. Może one by namieszały. Wink
Kup sobie pszeniczne polskie takie jak Viva La vita, Witbier z Kormorana i Hey Now. Jeszcze jest Artezan, ale bardzo ciężka dostępnośc ich piw.
Te co podałeś na swojej liście nie mają startu do w/w. Z tych co wymieniłeś tylko Ciechan i Cornelius nadają się do popijania Smile

Choć niewątpliwie jakieś niemieckie mogą okazać się lepsze. Ale lepiej wspierać polskie browarnictwo, skoro też jest bardzo dobrze i smacznie.
Na pewno lepsze od Erdingerów, który wylądował nawet na 4 miejscu Wink
Choć oczywiście smak, to też kwestia indywidualna.
Weź tylko pod uwagę, że Viva la Wita i Witbier z kormorana to inny gatunek piwa. Jest to pszeniczne, ale w stylu belgijskim, a więc witbier. Te dwa piwa wypadałoby więc porównywać z innymi w tym samym stylu, np: Hoegaarden, Blanche de Namur, Blanche de Bruxelles, La Trappe Witte, Limburgse Witte, Lwowskie Biały Lew, Obołoń Białe, a z polskich Żywiec Białe, Namysłów Białe, Afrodyta, Lady Blanche, albo Walkiria z Fresh Marketu (przed tym ostatnim przestrzegam - czysta abominacja).

No i dobrze wytypowałeś zwycięzców - faktycznie, Ciechan i Cornelius okazały się być najlepszymi. Big Grin
malthead napisał(a):
single malt napisał(a):Ja byłbym zainteresowany niektórymi pozycjami.

a którymi i ile byś tego chciał?

Wracając póki co dot ego tematu

Weihenstephaner: Original, Cristal Wheat Beer, Wheat Beer, Dark Wheat Beer, Vitus (chwilowo niedostępny), Korbinian - wszystko x2
Alpirsbacher: Klosterstoff, Kloster Starkbier - też x2

Jakby coś tam brakowało do jakiś paczek, to zawsze mogę dorzucić Wink
Mi smakują wszystkie piwa od żanego nie stronie. Jakby się tak mocno zastanowić to lubię lecha Big Grin Big Grin Big Grin
Zapewne jeszcze z "sokiem"?
Ciężko jest kupić tylko jedno piwo - szczególnie jeśli idzie o tematy okołobelgijskie. :mrgreen:

[Obrazek: IMG_1455.jpg]

Z tego co piłem już wcześniej: Forst po lewej to bardzo smaczny dubbel, LaRossa (4 od lewej) to przyzwoity doppelbock, Duvel to klasa sama w sobie. Piłem jeszcze te dwa ostatnie z prawej - jakościowo - najwyższa półka.
Rochefort i St. Bernardin z tej fotki miażdzą pozostałe butle. Bardzo ciekawy jest też ten Leffe w smaku.
St. Bernardin 6,8,10,12 wszystkie pyszne; a Rochefort podobnie, ale z wyjątkiem 12 bo jest zbyt alkoholowa w smaku.
Ja w piwnicy mam obecnie uginającą się półkę od Belgów i nie tylko.. część leży nawet na podłodze, bo się nie mieści.. tylko kiedy to wszystko pić Wink
Ja bardzo lubię piwo Amber i Perłe. Mają taki łagodny smak, lubię także żubra Big Grin
Neptune napisał(a):Z tego co piłem już wcześniej: Forst po lewej to bardzo smaczny dubbel, LaRossa (4 od lewej) to przyzwoity doppelbock, Duvel to klasa sama w sobie. Piłem jeszcze te dwa ostatnie z prawej - jakościowo - najwyższa półka.

"św. Mikołaja" i Urbocka polecam wrzucić do piwnicy i zapomnieć o nich na kilka lat - z czasem powinny się świetnie ułożyć (na pewno Samichlaus - sprawdzane osobiście).