The Taste of Whisky

Pełna wersja: [Notki] Surykatkowe notki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cytat:Bo się udało naprawdę fajne pozycje zestawić.

Jestem naprawdę ciekaw jak ocenisz.


Największym problem był brak odniesienia, bo to mój pierwszy przegląd rumów i nie miałem z czym porównywać; tak więc nie mam pojęcia jak lepsze ponad to co próbowałem mogą być rumy.. stąd niektóre oceny mogą być zaniżone. I druga sprawa jaką skalę do oceny użyć? Ja użyłem tej naszej 10/10 i trochę za bardzo też podchodziłem do rumów z perspektywy whisky i stąd mogłem niechcący zaniżyć oceny.
Generalnie przegląd uważam za bardzo udany, nieprzypuszczałem iż rumy mogą być takie pyszne 8-)

Caroni 1997 4,5/10
zapach- nuty bourbonowe, czerwone porzeczki, dojrzały i nabrzmiały czerwieniejący agrest, truskawkowe konfitury, cukier gronowy, perfumowane drewienka
smak- słodycz, sporo egzotycznych przypraw, elementy drewna
finisz- średnio długi, dominują przyprawy


Caroni 1996 4,5/10
zapach- nuty bourbonowe, drewno, sporo dębiny, przebijają czerwone owoce, lakier, miód
smak- słodycz, dębina, lekko skarmelizowany cukier, przepalanka, lakier
finisz- słodki, pełen melasy, echa lakieru, dębina


El Dorado 21yo 43,0% 5/10
zapach- melasa, karmel, cukier taki kandyzowany jak również lekko skarmelizowany, dębowa beczka w podkładzie, likier kawowy typu baileys, słodka śmietanka
smak- słodycz, sporo dębiny, lekko kwaskowa kontra, czerwone owoce, lekkie rozwodnienie, szczypta przypraw w końcówce
finisz- długi, dębina, przyprawy, drewno beczki


Ron Zacapa 23yo Straight from the Cask 6/10
zapach- elementy mięsne, bagienne, wyziewy, rury żeliwne, nawet siarkowe wtręty, wytrawna słodycz
smak- słodki, syropowaty, gęsty, kawa, struktura słodkiej śmietanki, likier śmietankowy, tłusty na ustach
finisz- długi, intensywny, pełen nut espresso, tłuczone ziarna kawy


Quorhum 30yo 5,5/10
zapach- sandałowe i różane drewno, suchy tytoń, politura
smak- sporo słodyczy, konfitura różana, malinowy syrop, przyprawy, świetnie wkomponowane elementy drewna
finisz- długi, słodki, echa czerwonych porzeczek, malin i róży


Ron Botucal 2000 4/10
zapach- sherry, drewno beczki, cukier kandyzowany, karmel
smak- słodycz, kawa, przypalony lekko goryczkowy cukier, lekko tłusty na ustach, śmietanka słodka, drewno
finisz- zaznaczony alkohol, długi, rozgrzewający, dość ostry, drewno beczki


CARONI 1995 5,5/10
zapach- sernik z rodzynkami, likier, śliwowica, rodzynki do placków moczone w rumie, przyprawy korzenne na Święta
smak- słodycz, cukier trzcinowy, dębowa goryczka, bourbon, lakier
finisz- długi, dominują drewniane bourbonowe nuty, słodycz, akcenty przypraw
I jeszcze zabrane na urlop sampelki whisky:

Glen Garioch 36yo DL 55,5% 4/10
https://www.whiskybase.com/whisky/10149 ... ch-1967-dl

zapach- ciężkie wonie kwiecia bzu czarnego, zielone grube badyle, elementy ziemiste, mdłe wonie kwiatowe, mokre zielska, przekwitłe podgniłe kwiaty, podsychające siano, z czasem wychodzi surowe drewno beczki, suchy tytoń
smak- z początku delikatna i przyjemna słodycz, zrazu wytrawność nadciąga, wybuch przypraw.. mielony czarny pieprz, igrają papryczki chilli; akcenty roślinne, goryczka drewna
finisz- wytrawny, posmak oparów lakieru w ustach, gorzka papryka czerwona, suchość drewna, lekkie ściąganie, echa grubo mielonego pieprzu i papryczek chilli]


Caperdonich 1980/2005 c.7341 57,7% 2,5/10
https://www.whiskybase.com/whisky/13505 ... ch-1980-gw

zapach- fiołki, elementy roślinne,trawa, kiście bzu zwisają z gałęzi przy dróżce, siano, suche badyle
smak- słodycz, gęsta, przyprawy, sporo goryczki i cyjankowych nut
finisz- długi, ciepły, pełen przypraw, suchy


Stratishla 1967/2007 c.2063 54,3% 7,5/10
https://www.whiskybase.com/whisky/2137/ ... la-1967-gm

zapach- sherry, gorzka czekolada, czekoladki z likierem, kawa, w podkładzie przebijają elementy roślinne; lekka ziemistość, nuty kwiatowe słodko-mdłe, dość ciężkie
smak- gęsta, skoncentrowana, pełna wytrawnej słodyczy, dark sherry, po chwili wkradają się ostre przyprawy
finisz- bardzo długi, ciepły, pełen sherry, drewno starej beczki, wytrawny, elementy dymu
Tamdhu 2005 The Ultimate 2/10
http://www.whiskybase.com/whisky/64071/tamdhu-2005-vw

zapach- dość ciężki, sherry, alkohol, kakao, toffi, lekko zatęchły, kremowe przełamane tony, drewniane elementy, daktyle, opłukane czarne jagody
smak- intensywny, sporo ostrych elementów, mrowienie na czubku języka, przypalone elementy, przebłyski sherry, drewno
finisz- długi, ciepły, nie miły, ostre palące czerwone papryki, pieprz, jakieś czerwone owoce
uwagi: bardzo kiepsko, całkowicie nieudany wypust


Blair Athol 1988 The Ultimate 3,5/10
http://www.whiskybase.com/whisky/62235

zapach- cytrusy.. pomarańcze, cytryny, mandarynki; nuty kwiatowe.. fiołki, bratki; z czasem nuty zielska, przekwitłych kwiatów
smak- delikatnie słodka, na ustach oleisto-maślana, cytrusy, po chwili gładkie nuty drewna, dosłownie szczypta przypraw
finisz- średnio długi, lekko rozgrzewający, posmak drewna, echa cytrusów
uwagi: dobrze uchwycony poziom alkoholu, whisky prosta a zarazem dość pijalna, choć na pewno nie warta dłuższego rozpamiętywania i wracania do niej


Glen Keith 1992 SV 3/10
http://www.whiskybase.com/whisky/58735

zapach- eukaliptus, skórka limonek, pomarańcze, nuty drewna
smak- słodka, pełna cytrusów, lekko kwaskowa, pojawiają się olejki do ciasta, lekko tłustawa, nieznacznie cierpkawa
finisz- dość długi, cytrusy, posmak olejków do ciasta
uwagi: dość świeża i pełna cytrusów whisky, ale to niestety nie czyni jej dobrą
PINTA I'm so horny! 18,0° 6,5/10

pianka- niewielka, kawowo-beżowa
kolor- czarny
zapach- sypana kawa, słód, ciężkie i wilgotne ciasto z bakaliami i makiem, makówki świąteczne
smak- gęste, deserowo słodkie, trochę syropowate, czekolada deserowa z Wawelu, z potężnym ładunkiem kawy, kawa parzona po turecku, wyczuwalne chmielenie, akcentowana goryczka, gdzieś w tle owocowo-kwaskowy akcent pochodzący z kawy
uwagi: powiem szczerze iż mnie jakoś średnio przekonują połączenia piwa z kawą, czy to w lagerach czy stoutach


PINTA Call Me Simon 19,1° 9/10

pianka- spora, biało-lekko beżowa, drobno-średnio tkana, średnio trwała, zostaje niewielki kożuszek oblepiający również ścianki szkła
kolor- ciemno pomarańczowa/miód spadziowy, mętne, drobinki na dnie
zapach- niecodzienny i bardzo przyjemny zapach.. na pewno chmiel, karmel jako akcent, przyprawy, suche kłącza mchu, tosty śniadaniowe z syropem klonowym
smak- odpowiednio wyważona..ale spora dawka goryczki, chmiel, przyprawy, porosty, o naprawdę świetnej strukturze, pełne słodu
uwagi: nic dodać, nic ująć.. Pinta w najlepszym wydaniu Smile


PINTA Niedobity 19,1° bez ocen, bo się nie da Confusedhock: przynajmniej na razie

pianka- śnieżnobiała na wierzchu, spodnia warstwa lekko kremowa, średniej wielkości, bardzo trwały spory krążek
kolor- wpadająca w ciemną czerwień
zapach- drewniane podkłady i kulki torowe zbierane w upalne popołudnie, kto się bawił w dzieciństwie na torach ten wie o czym ta opowieść.. ale smak zmieni już biegi tej historii, nie będzie dzieciństwa, zostanie starte w pył.. ale to pózniej, teraz do głosu dochodzi smar, towot, wilgoć, chłód, ucieczka
smak- smar w ustach, towot, podpałka do grilla, benzyna, zgniłe laski wanilii, ołowiane kule latają wokół w powietrzu, czołgi suną na gąsienicach, ziemia zryta wokół, niedobitki w okopach..wymarło życie, zostało wyssane.. demony wieszczą triumf.. nie ma już wokół życia.. grobowiec, cmentarz, stara brudna i zakurzona butla którą właśnie odkorkowałem.. czy to był błąd?
uwagi: powiem tak.. o kur.., co za popapraniec stworzył to piwo

dopisek alternatywny Wink .. czegoż tu kurna chcecie ludziska, rzecze ubabrany po pachy w smarze w drelichu sztygar na końcówce zmiany..ściąga gumofilce i od niechcenia rzuca w kont.. a to przepraszam , Państwo tylko zwiedzają.. niechaj będzie :? .. ale cóż w tych do połowy zalanych i wilgotnych na wskroś kanałach można zwiedzać.. czyżby jacyś pomyleńcy, popaprańcy.., tam nikogo nie może nic dobrego spotkać.. bąknął pod nosem na odchodne, splunął siarczyście i oddalił się..
Nawet nie przypuszczał jak blisko był prawdy.. ale pogromcy zła z tajnego Bractwa Templariuszy wiedzieli, że już być może nigdy nie będzie im dane ujrzeć światła dziennego. Zło już wyczuwało ich obecność, z każdym oddechem chciwie wysysało pozostałe resztki życia z tuneli.. i cierpliwie czekało żeby dostać w swoje macki nowych przybyszy, pochłąnąć ich dusze i przejąć niezbędną do swej egzystencji energię życia :evil: .. której tak nienawidziło i się nią brzydziło, lecz bez niej nie miało szans przetrwania.


Doktor Faust Foreign Extra Stout- Browar Faktoria 4,5/10

pianka- potężna,trwała
kolor- kawowo-beżowy
zapach- lekkie wędzenie, kwaskowość
smak- buczynowe zbutwiałe liście leżą na leśnej ścieżce, spora kwaskowość w tle, dym z ogniska, pozostałości z grilla na ruszcie, resztki fermentacji
uwagi: kwaskowa kontra tu jest zbyt nachalna, to jest stout.. jaki by nie był.. a nie bezradna ucieczka w kierunku "dymów marcowych" Pinty Sad


Chmielarium Qrdupel Belgian Ale- Browar Chmielarium 8,5/10

pianka- obfita, z szybką redukcją, biała, drobno tkana, cały czas intensywnie gazuje
kolor- ciemno złoty/pomarańcza, mnóstwo zawieszonych drobinek
zapach- drożdze, karmel, cukier kandyzowany w soplach, kandyzowana skórka pomarańczy, biszkopty
smak- bardzo pożywne, pełne, z akcentem drożdzy, skórki pomarańczy suszone, garść cukru kandyzowanego, tłuczone płatki owsiane w tle, biszkoptowy posmak
uwagi: brawo, udało się naprawdę jak na nasze możliwości, może nie stworzyliśmy idealnego quadrupla.. ale cel jest blisko.. jeszcze raz wielkie brawa.. naprawdę, no i ten styl etykiety, kto pijał belgijskie piwa ten wie o czym mowa Wink


Deep Space Foreign Extra Stout-Fabryka Piwa 4,5/10

pianka- duża, czekoladowa
kolor- czarny
zapach- czekolada, kawa
smak- rządzi czekolada deserowa i nuty kawowe, sporo goryczki, jednostajność
uwagi: nie ma się niestety czym zachwycać, bardzo przeciętnie Sad .. nie dopiłem do końca bo i po co :?
surykatka napisał(a):PINTA Niedobity 19,1° bez ocen, bo się nie da Confusedhock: przynajmniej na razie
http://www.browarpinta.pl/oferta/pinta- ... -1,46.html

pianka- śnieżnobiała na wierzchu, spodnia warstwa lekko kremowa, średniej wielkości, bardzo trwały spory krążek, drewniane podkłady i kulki torowe zbierane w upalne popołudnie.. kto się bawił w dzieciństwie ten wiem o czym ta opowieść
kolor- wpadająca w ciemną czerwień
zapach- smar, towot, wilgoć, chłód, ucieczka
smak- smar w ustach, towot, podpałka do grilla, benzyna, zgniłe laski wanilii, ołowiane kule latają wokół w powietrzu, wymarło życie, zostało wyssane.. demony wieszczą triumf.. nie ma już wokół życia
uwagi: powiem tak.. o kur.., co za popapraniec stworzył to piwo

Ja po wypiciu butelki poleciałem po drugą Confusedhock:
Ono nie jest ani dobre...ani niedobre...pijąc je miałem wrażenie, że siedzę zamknięty w ciemnym i wilgotnym grobowcu na cmentarzu i piję coś ze znalezionej tam butelki :?
Nawet jak ktoś nie lubi piwa, to to coś naprawdę warto spróbować :twisted:
całe sedno tego piwa opisałeś Wink dodałem do opisu to czego nie uwzględniłem, a ty mi podałeś jak na talerzu
snoop napisał(a):...pijąc je miałem wrażenie, że siedzę zamknięty w ciemnym i wilgotnym grobowcu na cmentarzu i piję coś ze znalezionej tam butelki ...

:lol: :lol: :lol:

Że coooo ???

Nie ma opcji, bez jaj. Żadne piwo nie jest w stanie wywołać takich wrażeń! :lol:

Snoop, coś ty pił/brał/robił ???!!! :lol: :lol: :lol:
Bartoszek czuł demony...wymarło życie...ołowiane kule latające w powietrzu...
Markus spróbuj i przejdź na ciemną stronę mocy Wink
może trzeba z krucyfiksem w dłoni ...
Wink
Powiem tak.. spróbujecie a zobaczycie.. ciemną stronę mocy :evil: