Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grants
#51
marcin s napisał(a):nie ma 12 w zamian wszystko na to wskazuje( choćby kształt butelki i etykieta Wink ) jest Grant's Select Reserve jestem ciekaw ale sądzę że nie dorówna 12( wiem że wielu kolegów się uśmiechnie jak używam słowa nie dorówna Big Grin )
Sorry za nekromację wątku, trafiłem tu przypadkiem, ale: mam nadzieję że mimo prawie identycznych czarnych etykiet Select Reserve nie zastąpi 12yo, bo to są blendy o zupełnie różnym charakterze. Select Reserve przypomina Elementary Carbon (w ślepym teście miałem problem z ich odróżnieniem), jest słodka, lekko dymna i siarkowa, kojarzy mi się z żeberkami z grilla. Za to Grant's 12yo jest takim odrobinę uboższym kuzynem Glenfiddich 12yo i Balvenie 12yo, czyli zdecydowanie owocowo, zaczynając od jabłek i gruszek.

Co do serii Elementary, jestem zauroczony Oxygen (blended grain o podobnym charakterze co Compass Box Hedonism, czyli kremowo i wanilowo) i wciąż czekam na możliwość kupienia Copper. Widział już ktoś w jakimś polskim sklepie? Na lotniskach też nie mogłem znaleźć.
http://rudeduchy.pl/ - kolejny blog o whisky
Odpowiedz
#52
tomash napisał(a):mam nadzieję że mimo prawie identycznych czarnych etykiet Select Reserve nie zastąpi 12yo, bo to są blendy o zupełnie różnym charakterze.

Tomash, czy możesz powiedzieć coś więcej o Select Reserve? To, że mają inny charakter w porównaniu do 12-tki to pewne, ale kolejną bardzo ważną różnicą jest brak oznaczenia wieku. W przypadku Select Reserve może to świadczyć po prostu o młodej i dość agresywnej whisky. Akurat mam na tapecie Master Blender's Edition. Whisky całkiem smaczna, ale młody destylat tam razi. Jeśli Select Reserve jest nieco dymna to może ten młody destylat się lepiej komponuje?
Odpowiedz
#53
Agresywność Master Blender's Edition może wynikać z zasiarczonego malta (eksperymenty ze stalowymi głowicami alembików w Ailsa Bay) jaki ostatnio jest częsty w butelkach MBE i Family Reserve ("czerwony").
Select Reserve jest wyczuwalnie starsza, nie mam aż tak wyrobionych zmysłów żeby ocenić wiek whisky po zapachu i smaku ale szacuję Select Reserve na destylaty około 6-8 lat.

Albo ujmując to inaczej: Ailsa Bay najstarszą whisky ma z 2008 roku, od początku jako jedyna destylarnia firmy WG&S regularnie destyluje whisky z torfowanego słodu (tak, wiem o Glenfiddich Vintage Cask) oraz jako jedyna może produkować whisky o siarkowym charakterze. Select Reserve miała premierę latem 2015 więc najstarsza whisky z Ailsa Bay ma w niej nie więcej niż 7 lat.

W każdym razie Select Reserve jest bardzo fajna, mogę Ci wysłać sampla.
http://rudeduchy.pl/ - kolejny blog o whisky
Odpowiedz
#54
Tomash - dzięki za możliwość samplingu - ale w przypadku tak taniej whisky obawiam się, że szkoda płacić po prostu za koszty przesyłki. Poszukam jej na miejscu. Co do agresywności w przypadku Select Reserve - jeśli czuć tam dym - to raczej wszystko powinno zagrać Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości