Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Starka z nastawów rocznik 1947
#1
Nazwa: Starka
Wiek: Prawdopodobnie 67 lat
Destylarnia: Polmos Szczecin
Link do WB: brak
Zdjęcie:

[Obrazek: 1Front.JPG]
[Obrazek: 2back.JPG]
[Obrazek: 3top.JPG]

Link do zdjęć: https://www.dropbox.com/sc/8sll5qebjkji1...gS4BCoGa#/

Sugerowana cena: o tym dalej
Miasto: Warszawa
Dodatkowe informacje:

Drodzy forumowicze, poszukiwania odpowiedzi na pytanie "co to jest?" zaprowadziły mnie na to forum i ponieważ sporo osób zgłaszało zapotrzebowanie na "starki", dodatkowo nie widziałem w dziale sprzedaż podobnej butelki, zdecydowałem się na publikacje ogłoszenia. Butelkę odziedziczyłem po dziadkach i postanowiłem ją zachować jako ciekawy egzotyk. Przez ostatnie 10 lat przeprowadzałem się z nią z mieszkania do mieszkania i doszedłem do wniosku, że czas, żeby poszukała nowego właściciela. Niestety niewiele o niej wiem, począwszy od tego, że nie posiadam certyfikatu autentycznośći, nie wiem nawet czy w "środku" znajduje się zawartośc zgodna z etykietą. W związku z powyższym nie jestem też wstanie z góry określić kwoty, ale liczę na nawiązanie dialogu i deklaruje, że jeżeli "moja Starka" jest coś warta to oddam ją w dobre ręce.
#2
dodo napisał(a):Nazwa: Starka
Wiek: Prawdopodobnie 67 lat
Destylarnia: Polmos Szczecin

Prawdopodobnie najstarsze Starki były 50cio letnie.
Nie ma złej whisky. Jest tylko dobra whisky i lepsza whisky.
#3
Cask Strength napisał(a):
dodo napisał(a):Nazwa: Starka
Wiek: Prawdopodobnie 67 lat
Destylarnia: Polmos Szczecin

Prawdopodobnie najstarsze Starki były 50cio letnie.

Zdaje sobie z tego sprawę i liczę się z tym, że może to być "młoda" Starka z drugiej strony może ktoś rozpozna butelkę i po niej dojdziemy do rocznika...
#4
Tylko pytanie czy aby na pewno jest to forum na debaty i targi nad starką...jaka by to butla nie była
Myślę, że to nie to miejsce i nie pora...ale co tam...niech się admin wypowie Wink
#5
O jakiej kwocie mówimy ?
#6
Ale tu masz fajnego pasjonata który siedzi w temacie starki- na pewno pomoże we wszelkich pytaniach odnośnie tej butli:
http://blog.czajkus.com/

Napisał też bardzo fajną książkę o starce:
http://www.czajkus.com/Ksiazeczka/ksiazeczka.htm
#7
Na pewno najstarsze Starki były 50-letnie i w ozdobnych karafkach. Zaczęli robić Starkę chyba właśnie w 1947, więc jak dla mnie to 10-latka z pierwszego rzutu.
Na forum jest Czajkus, który interesuje się m.in. historią Starki, więc może Ci pomorze.
Ja bym ją zostawił "dla potomnych".
#8
Zdaje sobie sprawę, że nie zastosowałem się ściśle do zasad obowiązujących w sekcji sprzedam, ale jak przeczytałem inne posty, doszedłem do wniosku, że zaryzykuje Smile Dzięki za polecenie Łukasza Czajki, byłem na jego blogu, ale faktycznie, może po prostu napisze do niego bezpośrednio. Przy okazji spytam, czy istnieją w Polsce ludzie, którzy zajmują się np. odpłatną wyceną takich "okazów"? Próbowałem w domach aukcyjnych, ale powiedzieli, że zajmują się wszystkim tylko nie alkoholem Smile
#9
Witam,
Zostałem wywołany do tablicy Smile

Wiemy, że w Szczecinie najstarszy nastaw starki pochodzi z 1947 r. Został on zrobiony w Zielonej Górze i w 1950 r. przekazany do Szczecina. Do dziś dnia jest z tego nastawu znajdującego się w wielkiej kufie rozlewana Starka Pięćdziesięcioletnia. Pierwszą 50 rozlali w 1997 r. z okazji 50-lecia Polmosu. Potem według mnie do tej kufy wlewają kolejne roczniki starek i w ten sposób wiek jej się nie zwiększa ale dalej ma 50 lat.

W 1955 rozlano w Szczecinie pierwsze 5090 butelek Starki 5-letniej. W 1957 r. pierwszą 48% Starkę 10-letnią Jubieluszową. Ale ich etykietki były inne.

Butelka Starki ze zdjęcia została zrobiona w latach jak sądzę 1957-1960. Od 1956 r. PMS wysyłał te butelki na eksport do Anglii - stąd % procenty podane są w angielskich proof 87 Proof = 49,7%, stąd też pewnie ta starka ma 50%.

W filmie z 1962 r. Gangsterzy i filantropi w 20 min i 15 s. piją tą starkę tylko jest dużo jaśniejsza - nie wiem czy na potrzeby filmu czy też taka była?
https://www.youtube.com/watch?v=96Q2FHIj5ss

Jak wiadomo alkohol w butelce się nie starzeje i ta starka ma dalej 10 lat.

Mógłbyś zrobić jakieś zdjęcia tej starki na jasnym tle i mi wysłać? Mój mail czajkus @ interia . pl

Pozdrawiam
Czajkus
#10
Szczerze to nie spodziewaj się kokosów - chyba że ktoś jest kolekcjonerem starych butelek i akurat tej nie ma. Starka 10-letnia jak jeszcze była na rynku (i niedługo wraca) kosztowała coś około 35 pln za 0,7l. Dodatkowo to był bardzo mierny trunek, więc dla jakości destylatu raczej nikt tego nie kupi.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości