Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Notki] O whisky, czyli Neptuna potyczki ze szkockim złotem
#41
18) Ben Nevis 1996 (Alambic Classique)

Zapach - skondensowany. Czuć lakier do drewna, starą skórę, opony, ale jednocześnie na drugim planie jakieś świeże zapachy; chyba truskawki. I nalewkę wiśniową.

Smak - dość mocno drewniana whisky. Występuje tu sporo nut taninicznych, którym towarzyszy potężne uderzenie cynamonu, oraz nieco trufli. Co ciekawe, w ogóle nie czuć, że whisky jest w casku. Genialnie przykryty alkohol.

Finisz - długi i powoli wygasający, z laską wanilii i cynamonem jako dominującymi nutami.

Ocena - 4,5/10 - właściwie nie wiem, co tu napisać, oprócz tego, że whisky jest smaczna. Nie ma się tu też zbytnio do czego przyczepić. Jest to po prostu dobry malt, który jednak nie błyszczy w swojej klasie.

Wiek - 17 lat
Alkohol - 57,1%
Cena - 400zł
WB - http://www.whiskybase.com/whisky/41720/ ... is-1996-ac

[Obrazek: nv4iex.jpg]
Odpowiedz
#42
19) Mortlach 1994 (Malts of Scotland)

Zapach - bardzo ciekawy i dziwny. Z początku warzywa i nieco lakieru do podłóg; nieco ananasa i pietruszki; później pojawiają się aromaty typowej sherrówki. Można wyczuć migdały, kakao, kokosa, melasę, oraz nieco tytoniu.

Smak - kremowy, oraz intensywny. Zaczyna się słodko: dośc intensywna sherry, melasa i cynamon. Następnie, pojawiają się bardziej wytrawne smaki: herbaty, marcepana i drewna, którym jednak wciąż towarzyszy słodycz palonego cukru.

Finisz - długi. Charakteryzuje się zbalansowaną, drewnianą goryczą, której towarzyszy miłe ciepło, leniwie zsuwające się wzdłuż przełyku.

Ocena - 5/10 - dobra sherrówka w casku. Ciekawe, czy pod wpływem najnowszej polityki wypustów Mortlacha, tego typu butelki przestaną być w ogóle wypuszczane na rynek.

Wiek - 18 lat
Alkohol - 55,2%
Cena - 400zł
WB - http://www.whiskybase.com/whisky/38778/ ... h-1994-mos

[Obrazek: 25z5cv6.jpg]
Odpowiedz
#43
20) Bunnahabhain 1990 (The Whisky Cask)

Zapach - głęboki i "stary". Stara piwnica, w której składują beczki z winem, to moje pierwsze skojarzenie. Składowe tego aromatu to: dobrej klasy czerwone wino, zmokłe drewno, ocet balsamiczny. Po chwili czuć tytoń. Albo cygara. Gęstą nalewkę z czarnej porzeczki. I starą skórę. Las iglasty i wiśnie w czekoladzie. Zapach zapowiada piękną whisky.

Smak - ponownie, czuć tu głębię wieku. Smak się zmienia: najpierw czuć starą gumę i tytoń, następnie uderzenie ciemnej sherry, a w końcu nieco przytłaczającą nutę drewnianą.

Finisz - długi i rozgrzewający, z nutami ciemnej sherry.

Ocena - 7/10 - Przepyszna whisky, na której butelkę chętnie bym zapolował, gdyby jeszcze robili.

Wiek - 21 lat
Alkohol - 54%
Cena - 400zł
WB - http://www.whiskybase.com/whisky/35228/ ... n-1990-twc

[Obrazek: t7zv4p.jpg]
Odpowiedz
#44
Widze ze popijasz whisky z jednego z pierwszych samplingow Smile. Ja tez ostatnio sobie ta bunne przypomnialem i od razu sprawdzalem czy nie zapodziala sie jakas butelka w the whisky cask.
Odpowiedz
#45
butelek od dawna już nie ma Wink
Odpowiedz
#46
surykatka napisał(a):butelek od dawna już nie ma Wink
Przyznaj się ile ich kupiłeś :twisted:
Odpowiedz
#47
..tylko jedną na półeczkę, przyznaję się bez bicia Wink
Odpowiedz
#48
Tomek napisał(a):Widze ze popijasz whisky z jednego z pierwszych samplingow Smile. Ja tez ostatnio sobie ta bunne przypomnialem i od razu sprawdzalem czy nie zapodziala sie jakas butelka w the whisky cask.
No sobie stoją sample od ponad roku, to stwierdziłem, że warto by je wreszcie wykończyć. A tej bunny to szkoda, że już nigdzie nie ma, bo whisky ciekawa. Choć myślę, że teraz by nie kosztowała 90euro. :twisted:
Odpowiedz
#49
21) Old Pulteney 21

Zapach - trunek otwiera się po pięciu minutach i dodaniu kropli wody. Da się wyczuć podobieństwo do opisywanej już tu wcześniej dwunastki, jednak wersja 21 letnia zaskakuje większą głębią. Na pierwszym planie mamy delikatnie pieczone jabłka, kwiaty i nutkę cynamonu. Wgryzając się głębiej, docieramy do aromatów jodu, anyżu, bananów, migdałów, oraz leciutkiej nutki medycznej. Jest też lekka cytrynka. Po dwudziestu minutach pojawiają się gruszki, a nawet końska derka.

Smak - czuć tu nutę świeżych gruszek, banany, trochę sherry i leciutką pieprzność. Dalej pojawia się mieszanka toffi i bryzy morskiej, aby w końcu przejść w nieco bardziej gorzkie tony dębiny.

Finisz - dopiero na finiszu naprawdę czuć, że mamy do czynienia ze starą whisky. Mamy tu słodycz wanilii, melasy i czekolady, która później zastąpiona zostaje nienachalnym akcentem dębowym. Finisz jest długi i rozgrzewający.

Ocena - 5/10 - jest to dobra whisky, choć cena jest, jak na mój gust, nieco wygórowana. Ponadto, polecam dodawać do tego jedynie kilka kropel wody. Więcej, ze względu na niską moc tego malta, spowoduje utopienie całej złożoności.

Alkohol - 46%
Cena - 500zł
WB - http://www.whiskybase.com/whisky/27743/ ... 1-year-old

[Obrazek: 25jlbmc.jpg]
Odpowiedz
#50
Ta Buna jest piękna !
Kolor rewelacyjny no i ocena całkiem słuszna Wink
[Obrazek: 35o11.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości