Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
william peel 1994 potrzebuję rady
#1
witam

ponieważ jestem tu nowa...i temat whisky tez nie jest mi bliski
mam pytanie do Was jako ekspertów;")
znalałam 1 litrową whisky WILLIAM PEEL ( szczegóły nazwy mogę spisać...lub fotke wrzucić)
na banderoli jest data 1994r, na metce data waznosci luty 1995
czyli whisky ponad 20 letnia
czy mogę coś z tym zrobić? czy może jest miejsce lub osoba która moze mi to wycenic? czy w ogóle to ma jakąs wartość?

dziękuję z góry za sugestie i pozdrawiam Wink
Odpowiedz
#2
Witak, zacznijmy od tego że Twoje informacje są mało precyzyjne.
Rozumiem że chodzi o tą butelke tylko litrowa?
http://www.smaczajama.pl/sklep/pl/p/Whi ... 0,7-l/4428

Data na banderoli może pokazać tylko z którego okresu jest whisky a absolutnie to nie czyni ją whisky 20 letnia. To whisky standardowa typu blend.
O ile na etykiecia nie ma napisane 12, 15, 20, czy 8 lat, to nie ma pewności ile ma latek, no powiedzmy możesz być pewna że minimum 3 lata.
Daj jakieś zdjęcie , to można cos na jej temat poszukać na temat butelki, na aukcjach powiedzmy za ile są sprzedawane edycje z tamtych lat.
Ale już mówię że szału nie będzie.

Poprostu wygląda mi na to że to zwykła whisky typu blend produkowana w latach 90 tych.

A co daty ważności to whisky takowej nie ma Smile
"coco jambo i do przodu"
Odpowiedz
#3
witam
czyli wiem ze wypić mogęWink))
tu wklejam link zdjecia
http://pliki.ngsoft.pl/kasia/ruda/003.jpg
niestety fotka ogromnaWink
dziękuję za cenne rady...fajnie ze są tu tacy eksperci

aha jelsi chodzi o wiek whisky...to jestem pewna bo znalezione u dziadka w domuWink a on juz niezyje lat 15...wiec ta data waznosci to autentykWink

miłego wieczoru
Odpowiedz
#4
chwila , chwila , żebyśmy się źle nie zrozumieli.
Twoja butelka jest standardowym blendem to ustaliliśmy na pewno i może wieku nie ma jakiegoś wybitnego ale tu jest to nie ważne.
Walorów smakowych i zapachowych niezwykłych pewnie w tej whisky nie znajdziemy ale to fajne doświadczenie spróbować coś z procesów produkcji z tamtych lat.
Jak widać po zdjęciu to nie jest ten sam blend co teraz robią, i sprzedają.
Butelka była wydawana spory czas temu a to też wpływa na jej zawartość, i oczywiście wartość. Produkcja w tamtych czasach zdecydowanie się różniła od produkcji dzisiejszej.

Ceny edycji z lat 80, 90 są zdecydowanie droższe niż teraźniejsze.
Trzeba poszukać na aukcji i zerknąć po ile są sprzedawane jeżeli chcesz ją sprzedać.
Zawsze masz możliwość jej wypicia ale czy warto . Zbesztanie jej z colą to trochę szkoda. Lepiej zostaw sobie na kolejne lata, tym bardziej jak to była butelka z barku dziadka. Smile
Szkoda sprzedawać, to dziedzictwo Twoje Smile

Mam nadzieje że przeczytasz tego posta zanim otworzysz butelkę Smile

ps. jeżeli chodzi o wiek whisky to pamiętaj że ilość czasu który butelka spędziła w barku nie wpływa na jej wiek. Wiek whisky liczony jest od momentu destylacji ( zalania świeżego destylatu do beczki w które będzie leżakować ) do momentu butelkowania.
"coco jambo i do przodu"
Odpowiedz
#5
kkasia_lublin napisał(a):aha jelsi chodzi o wiek whisky...to jestem pewna bo znalezione u dziadka w domuWink a on juz niezyje lat 15...wiec ta data waznosci to autentykWink
No to Cię wyprowadzę z błędu. Niestety się mylisz. Nie ma znaczenia ile przeleżała w barku. Ma znaczenie ile przeleżała w beczce, bo whisky nie leżakuje w butelkach. WIek whisky określony jest na etykiecie i koniec, po zlaniu do butelki wiek whisky się nie zmienia. Jeśli na etykiecie nie ma podanego wieku to dla szkockich przyjmujemy 3 lata i basta.
Odpowiedz
#6
dziękiWink
w takim razie chowam póki co...a gdybym chciała kiedys w chwili słabości sprzedać to gdzie szukać podobnych aukcji?

pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości