Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
literatura na temat whisky
#1
Witam,
Chciałem napisać pracę inżynierską na temat whisky , ale potrzebuję dość sporo literatury na ten temat, historia, spożycie, produkcja, zafałszowania itd. Czy ktoś z bardziej doświadczonych osób mógłby mi polecić jakieś książki, artykuły, czasopisma związane z whisky?
Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
#2
Ja więcej czytam niż piję więc postaram się pomóc Big Grin
Poniższe pozycje czytałem i mogę polecić.

"Whisky: Technology, Production and Marketing", Inge Russell and Graham Stewart, ICBD -- to pozycja od której bym zaczął na Twoim miejscu. Jest opasła, pełna bardzo ładnie pozbieranych informacji, bogatą bibliografię i po samym indeksie możesz zobaczyć że to poważna pozycja.

David Wishart "Whisky. Leksykon Smakosza." -- systematyczny przegląd destylarni jest w starszych wydaniach już trochę nieaktualny ale największą wartością książki jest słynna klasyfikacja czternastu grup smakowo-zapachowych, z chemią która za nimi stoi (Wishart jest doktorem matematyki który od jakiegoś czasu specjalizuje się w chemii produkcji szkockiej whisky).

"Bourbon Empire", Reid Mitenbuler -- najlepsza znana mi książka o historii amerykańskiej whiskey, nie tylko bourbona, lepsza nawet niż książki Chucka Cowdery'ego, świetna bibliografia.

"Bourbon, Straight" i "Bourbon, Strange", Chuck Cowdery -- pełne faktów chociaż nie zawsze świetnie spisane. Chuck też wydaje papierowego "Bourbon Country Reader", bardzo fajny biuletyn-fanzin.


Poniższe pozycje czytałem ale raczej Cię nie zainteresują:

"Vademecum Whisky", Jarosław Urban -- fajnie napisana ale to raczej książka od hobbysty dla hobbystów, gawędziarska, bez bibliografii czy systematyki.

"Whisky Bible", Jim Murray -- po prostu zbiór ocen z krótkimi opisami kilku tysięcy whisky z całego świata.

"Malt Whisky Yearbook" -- roczniki z przeglądem działających destylarnii, ich aktualnymi mocami produkcyjnymi, planami, bieżącą linią produktów i odrobiną historii. Plus kilka artykułów na różne tematy. Uwielbiam i mam pozbierane wszystkie ale nie sądzę żeby przydała się w Twojej pracy.
http://rudeduchy.pl/ - kolejny blog o whisky
Odpowiedz
#3
super, dzięki wielkie za zainteresowanie i za pomoc Wink
Odpowiedz
#4
napisz dokladnie o czym chcesz pisac, bo temat ogromny.
viewtopic.php?f=5&t=1760 - w pierwszym linku tam masz link do calej "Whisky: Technology, Production and Marketing", ktora polecil Tomash. nie dalem linka bezposrednio, bo nie jestem pewien co do legalnosci tego bezplatnego pdf-u.
życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską whisky
Odpowiedz
#5
PawelWojcik
dokładnie temat pracy brzmi projekt linii technlogicznej do produkcji whisky, ale na początek zanim dojdę do projketu chciałem napisać trochę o historii, poział whisky, coś o spożyciu w Polsce i na świecie , jakie muszą być spełnione normy aby było dopuszczone do sprzedaży , jakie zdarzają się zafałszowania w whisky , o procesie produkcji, poszczególne etapy , maszyny itd.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#6
to w tej ksiazce masz prawie wszystko. jeszcze dalem w tamtym watku linka do Craft of Whiskey Distilling - gdybys o burbonie chcial jeszcze napisac.

czy jest jakas szansa, ze opublikowal bys swoja prace lub jej fragmety tu na forum? pomozemy w ew. korekcie Wink
życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską whisky
Odpowiedz
#7
jeśli już coś będę miał to z miłą chęcią opublikuję Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości