Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sklepowe okazje
z tej promocji starki wynika (pierwszy raz), ze Starka x oznacza xYO i conajmniej tyle byla maturowana w beczce. wczesniej nie bylo to jasne.
[Obrazek: Biedronka1.jpg]
[Obrazek: Biedronka2.jpg]
tu szerzej o promocji w Biedronce:
https://spirits.com.pl/degustacja-alkoh ... biedronki/
życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską whisky
Odpowiedz
Tak, "minimum X lat" jest też napisane na etykiecie tych młodszych.
Wciąż nie wiadomo co z możliwymi dodatkami. Mi się te młodsze wydały podejrzanie słodkawe i kardamonowe, ale beczki po maderze -- a podobno w takich Starka jest starzona -- mogą tak zadziałać.
http://rudeduchy.pl/ - kolejny blog o whisky
Odpowiedz
odnosnie 21 - tam rowniez jest na reklamie "minimum 21lat w debowych beczkach".
ale... tak, ja tez jakos "gronowa mlodosc" czuje. cos jakby dodali wina przed butelkowaniem. beczka po maderze daje podobne akcenty jak po porto. troche tylko wiecej goryczki i kwasnosci. ale... nie mam doswiadczenia jak reaguje ze zbozowymi fuzlami po kilku/kilkunastu latach.
BDW: 3 i 6 lat temu Starka destylowala i/lub zalewala czyms beczki??? ktos/cos?
życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską whisky
Odpowiedz
Pytanie czym polakierowane były te 3 i 6 letnie dębowe deski ??? Nie wiem czy to lapsus czy błąd, ale zawsze myślałem że alkohol dojrzewa w beczkach a nie w deskach - chyba że ten rozlali na dębowe deski podłogi w gorzelni a potem do butelki Smile. W Szkocji mają podłogi do słodowania a u Nas podłogi do leżakowania ....
Odpowiedz
a ku..a... nie zauwazylem, faktycznie... w deskach (w beczkach tylko jest przy 21 yo) Sad
to moze byc technologia sztucznego starzenia rodem z brandy na "deskach" - a dokladnie patykach (zwykle 3x3x70cm) odpowiednio spreparowanych chemicznie i tostowanych. potem idzie to do drewnianej kadzi np. 10000 litrow tylko dla utlenienia.
życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską whisky
Odpowiedz
Normy do starki zalecały użycie beczek po słodkim, deserowym, białym winie gronowym.

W Polsce nie ma prawa dotyczącego starki, albo się wierzy w zapewnienia producenta abo nie.

6 lat temu zakład raczej nie działał. Jak już destylat leżał 6 lat w beczce przed upadkiem Polmosu po czym przelali to do jakichś tanków?

Co do desek - to chyba błąd? ale sam już nie wiem?
Odpowiedz
http://www.rp.pl/Zycie-Pomorza-Zachodni ... nquet.html
- Oceniamy, że w tych pomieszczeniach mamy alkohol, który wypełniłby łącznie ponad milion butelek o pojemności 0,7 – mówi Sylwester Kloskowski, wiceprezes Szczecińskiej Fabryki Wódek Starka.
– Najstarsza beczka pochodzi z 1947 roku. Od tego roku w górę mamy kolejno praktycznie wszystkie roczniki aż do 2004, kiedy to wykonano ostatni nastaw.

To zagadka z tą Starką - prawie jak z zaniżonym wiekiem pierwszych Glendronachów po ponownym uruchomieniu destylarni przez Billego W.
Odpowiedz
Ta najstarsza beczka to wielka kufa do której według mnie przelali kolejnych kilka roczników. Przynajmniej taki był stan w 1997 r. gdy zaczęli rozlewać Starkę 50-letnią. Od tego czasu pewnie kilka beczek z późniejszych roczników przekroczyło wiek 50 lat, ale 70-letniej starki na pewno nie mają.

A swoją drogą w ostatniej AV jest artykuł o Jack Daniel's i o tym jak odzyskują whiskey z klepek beczek poprzez napełnianie beczek wodą i stawianie ich na deklu na jakiś czas. Woda ta służy później do rozcieńczania destylatu. Może ta starka dojrzewająca w deskach to taką metodą powstaje Wink
Odpowiedz
Czajkus napisał(a):Normy do starki zalecały użycie beczek po słodkim, deserowym, białym winie gronowym.
i baaardzo slusznie. podobnie jak z whisky, tequila, rumem czy brandy. beczki po czerwonym winie sa swietne jedynie na grilla dla "karkowki" i/lub do krotkiego finishowania trunkow w kilku bardzo specyficznych przypadkach. powyzsze potwierdza ich cena rynkowa. oczywiscie sa na swiecie "Jakubiaki" Smile

Czajkus napisał(a):W Polsce nie ma prawa dotyczącego starki, albo się wierzy w zapewnienia producenta abo nie.
niestety prawo jest i to glupie. oni niestety maja prawo uzywac nazwy gatunku trunku na prawach zastrzezonej nazwy handlowej produktu. bardzo smieszne... to tak, jak by jedna szkocka destylarnia miala prawo uzywac nazwy "whisky" w dodatku w/g swojej (nie dostepnej dla konsumentow) definicji/techologii.

Czajkus napisał(a):6 lat temu zakład raczej nie działał. Jak już destylat leżał 6 lat w beczce przed upadkiem Polmosu po czym przelali to do jakichś tanków?
nie wiem... w kadziach tez czas robi swoje (dobre), napisali by "maturowany" x lat... albo destykat z xxxx roku... co by nie mowic o Starce, to marketing przeciez maja b. dobry.
BDW: czy maja tam pojemniki do maturacji inne niz drewniane?

soma napisał(a):...Od tego roku w górę mamy kolejno praktycznie wszystkie roczniki aż do 2004, kiedy to wykonano ostatni nastaw.
czy wobec tego biorac pod uwage, ze artykol pochodzi z 2016 roku Starka 3 i 6 to sciema ???
moze ktos im zada to pytanie? please...

Czajkus napisał(a):Ta najstarsza beczka to wielka kufa do której według mnie przelali kolejnych kilka roczników. Przynajmniej taki był stan w 1997 r. gdy zaczęli rozlewać Starkę 50-letnią. Od tego czasu pewnie kilka beczek z późniejszych roczników przekroczyło wiek 50 lat, ale 70-letniej starki na pewno nie mają.
tak, wiele razy przyznali sie "miedzy wierszami", ze ta najstarsza kufa dziala na zasadzie solera vat. a jak jest z innymi kufami/beczkami??? ktos/cos?

Czajkus napisał(a):A swoją drogą w ostatniej AV jest artykuł o Jack Daniel's i o tym jak odzyskują whiskey z klepek beczek poprzez napełnianie beczek wodą i stawianie ich na deklu na jakiś czas. Woda ta służy później do rozcieńczania destylatu. Może ta starka dojrzewająca w deskach to taką metodą powstaje Wink
nie to mialem na mysli. w przypadku wielu tanich brandy wymacza sie w swiezym destylacie odpowiednio spreparowane debowe "patyki", a nastepnie destylat, ktory zaobsorbowal komponenty drewna umieszcza sie w starych i jalowych juz kufach dla aeracji.
życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską whisky
Odpowiedz
oficjalna strona producenta = informacja na etykiecie
http://starka.pl/produkt/starka-3/

Starka 3 stworzona została z myślą o uzyskaniu delikatnego smaku, któremu tajemniczości dodaje destylat żytni dojrzewający w dębowych beczkach co najmniej 3 lata.
Przygotowana została jako kontynuacja tradycji wytwarzania doskonałych, polskich alkoholi mocnych w Szczecinie.
Znakomity trunek, w którym czysta świeżość doskonale komponuje się z niepokorną nutą kolendry i kardamonu.
Idealny wybór dla tych, którzy zaczynają przygodę z niezwykłymi smakami wyrobów alkoholowych STARKI.

nie wiem dokładnie jak produkuje się Starkę - ale czuję w tym marketing - proszę zwrócić uwagę, iż alkohol nazywa się brown spirit 3 i 6 - więc może to być mieszanka czegoś z tym 3/6/9 letnim destylatem żytnim.

Więc nie jest to Starka a tylko napój alkoholowy o nazwie Starka.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości