Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sample - ile czasu wytrzymują
#4
Przy okazji tego tematu wróciłem do tego co mnie już wcześniej zastanawiało czyli jak wpływa fakt przelania i trzymania whisky w buteleczce, na jej smak, tak jak to ma miejsce w czasie samplowania? Zastanawiają mnie następujące kwestie:
1. kwestia szczelności nakrętki - zdarza się, że gdy sample docierają to są lekko wilgotne w okolicy nakrętki co wskazuje na to, że nakrętka jest po prostu nieszczelna. To wpływa na większą wymianę powierza pomiędzy buteleczką a otoczeniem a w konsekwencji na szybsze utlenianie whisky. Zdaję sobie sprawę, że również korki używane do zamykania butelek z whisky nie są w 100% szczelne i tu również następuje przepuszczanie powietrza ale jest to dużo, dużo mniejsza skala niż w przypadku buteleczki na sample.
2. fakt napowietrzania whisky w czasie przelewania z oryginalnej butelki do buteleczki samplingowej. Często w czasie samplingu whisky jest dwa razy przelewana: z oryginalnej butelki do menzurki w celu odmierzenia ilości. Następnie z menzurki do docelowej buteleczki.

Biorąc pod uwagę te dwie kwestie zastanawia mnie jak bardzo różni się whisky przechowywana w oryginalnej butelce do tej z sampla. Nie miałem okazji do tej pory porównać. Miał ktoś okazję sprawdzić?

Wracając do tematu i zadanego pytania. Nie trzymam sampli bardzo długo, najczęściej w ciągu 1-2 miesięcy wypijam je. Zdarzyło mi się, że połowę sampla zostawiłem w buteleczce i wypiłem kilka miesięcy później. Jednym z takich sampli był na pewno Arran Machrie Moor. Pół sampla, które zostało smakowało wyczuwalnie inaczej, whisky znacząco złagodniała. To nie jest tak, że wywietrzała ale w szczególności nuty dymno, pieprzne, które pierwotnie bardzo wyraźnie wyczuwałem były mniej intensywne, jakby spłaszczone. Podobnie miało miejsce z kilkoma samplami z whisky po sherry. Doznania zapachowo - smakowe były mniej intensywne niż pierwotnie. Nigdy natomiast nie spotkałem się z sytuacją aby sampel zmienił się tak aby był nie do wypicia.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości