Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyspieszenie procesu dojrzewania alkoholu
#1
Natknąłem się dzisiaj na poniższy artykuł gdzie jest opisana historia jak Bryan Davis opracował metodę sztucznego dojrzewania alkoholu. Metoda bazuje na wymuszeniu i przyspieszeniu zachodzenia reakcji chemicznej zwanej estryfikacją. W wyniku tej reakcji powstają takie estry, które można znaleźć w składzie whisky, która długo dojrzewała. Dzięki tej metodzie wyprodukował rum, który smakował i skład miał podobny do alkoholu dwudziestoletniego podczas gdy cały proces zajął sześć dni. Zapraszam do lektury.
http://www.wired.com/2015/04/lost-spirits/

Przyznam, że mam trochę mieszane uczucia po tym artykule. Pierwsza reakcja była zdecydowanie pozytywna. Po wprowadzeniu takiego rozwiązania na skalę przemysłową (pomijam oczywiście regulacje formalne oraz konieczność zmian technologicznych w destylarniach, więc bardzo teoretyzuje teraz) na półkach zamiast NASów stają tylko whisky z kilkudziesięcioletnią deklaracją wieku, dodatkowo w cenie NASów. Bardzo kusząca wizja.
Natomiast z drugiej strony mając w ręku kilkudziesięcioletnią whisky, która powstała w tradycyjny sposób, podchodzę do niej z pewnym szacunkiem. Wynika to z tego, że pewne wrażenie na mnie robi czas jaki trwał proces jej powstawania, ale również praca ludzi, dzięki, którym mogę tego alkoholu skosztować. A poza tym, whisky to element kultury szkockiej.
Trochę patetyczny się stałem. Czas spać.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości