Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakup pierwszej butelki z najwyższej półki
#1
No więc tak... Przymierzam się do pierwszego zakupu (mam nadzieję nie ostatniego) butelki z prawdziwego zdarzenia. Butelki która np postoi 10-20 lat i zostanie wypita na okrągłe urodziny lub inną duża okazję. (narodziny potomka? - to chyba bliżej niż 10 lat Wink ) ale znacie zamysł.

Po głowie chodzi: Karuizawa (szok cenowy), Port Ellen, Brora... czyli zamknięte destylarnie. A może Glenfarclas z jakichś staroci? A może jakiś nowy wypust typu Caol Ila 30? Nie wiem, szukam, chciałbym porady.

Wielkim plusem zakupu byłoby gdyby butelka:
- miała 30 lat bo to mój wiek obecny i powód dla którego chce wydać złotówki by na 40 urodziny móc skosztować czegoś doskonałego.
- rocznik 1984 - rok moich urodzin. Rocznik jeśli chodzi o whisky trudny. Mało jest wypustów z 1984r. Swoją drogą ciekawe czemu?

Charakter whisky...
Jestem niestety początkujący. Choć po wypiciu kilkudziesięciu różnych whisky zaczyna się wyklarowywać kierunek...
- Islay, torf, dym, sól ale...
- sherry ale głównie Pedro Ximenez... np Lagavulin 1997 PX jest jak dla mnie rewelacyjną whisky. Początkujący jestem więc to się może zmienić. Nie doceniałem jakiś czas temu sherry. Wolałem sól, torf i kompletny brak słodyczy. To się zmienia.
- butelkowanie... chyba oficjalne bo z racji zawodu przykładam sporo wagi do wizualnej kwestii... Np Caol Ila 30 wyglada pięknie. Glenfarclasy z drewnianych boxach - rewelacja! To nie jest jednak wymóg. Jakość tu jest najważniejsza. ALE! też Samaroli ma piękne wydania, seria Artist od LMDW!!!

Zakup...
- Kupowałem whisky w różnych miejscach. Sklepy PL nie dysponują z reguły tego typu wypustami ale mamy tu użytkowników siedzących w temacie więc kto wie?
- Sklepy UK - mam konta chyba wszędzie gdzie jest opcja wysyłki do PL ale ceny bywają różne. Na MOM czy TWE przesyłki dość tanie co jest plusem ale przy takim zakupie nie ma to większego znaczenia,
- Aukcje... whisky auctioneer, whisky online auction, kupowałem na aukcjach, prowizje dość spore ale można wyrwać ciekawe rzeczy. Jeśli ktoś robiłby większe zakupy to mógłbym się podłączyć. Jeśli ja się zdecyduję to zapraszam do podłączenia się. Ceny lepsze niż w sklepach ale ryzyko, że nie da się nabyć bo konkurencja nie śpi Big Grin
- a może ktoś z Was ma butelkę którą mógłbym chcieć kupić na podstawie powyższych informacji?

Budżet
No i tu jest największy problem. Port Ellen z IB można kupić za ok 2-3tys zlotych. To samo Glenfarclas 30, 40 - te okolice. Z oficjalnych PE to już majątek rzędu 10tys na co mnie absolutnie nie stać. Karuizawa... sami wiecie. gwarantowane bankructwo Big Grin Glenfarclas family cask jest drogi ale idzie przełknąć jeszcze co widać po samplingu Bartoszka. Samaroli, LMDW i generalnie IB to zdecydowanie niższe kwoty i wydaje mi się, że większa możliwość zdobycia rocznika 1984. To nie jest jednak wymóg choć bardzo by pasowało. Chciałbym wydać jak najmniej :lol: ale jestem skory do poświęceń gdy whisky będzie na prawdę perfekcyjnym wyborem.

Podsumowując...
Prosiłbym o sugestie. Zdaję sobie sprawę, że tego typu wyborów powinienem dokonywać w momencie gdy będę bardziej zaawansowanym whiskopijcą ale z drugie strony ceny idą tak w górę, że chyba warto kupić tego typu whisky jak najszybciej.

pomożecie? Smile
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości