Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czym jest dojrzałość w whisky?
#26
Jest jeszcze druga opcja technologiczna, rozpoczęta już kilka lat temu przez Szwedów niesławnymi "zaprawkami": kiedy już zidentyfikuje się te pierwsze, powiedzmy, dwieście związków chemicznych w whisky, za jakie zapachy i smaki odpowiadają -- będzie się je po prostu dodawało żeby whisky młodsza miała skład chemiczny jak swoje starsze siostry, nie mówiąc o charakterze wynikającym ze specyfiki danej destylarni czy użytych beczek. Te badania w ostatnich dwóch dekadach się bardzo rozwinęły, takiego produktu przez dodatki nie można nazwać "whisky" (i dobrze), ale nie mam wątpliwości że nas to czeka.

Oczywiście to wszystko kwestia ceny. Na razie maturacja whisky jest, wbrew temu co mówią marketingowcy uzasadniający chore ceny starszych szkockich, tania, około dwa eurocenty za rok dla litra alkoholu. Koszty podbija popyt, braki w podaży oraz konieczność dobierania beczek przez master distillera, tudzież wylewania (do blendów) tego co się zwyczajnie w beczce nie udało.
Ale technologia ma to do siebie że bardzo szybko tanieje i robi się wdrażalna przemysłowo. Nawet wspomniany przez Pawła schabowy z laboratorium. Whisky starzona przez trzy dni po prostu nas czeka i tyle, jedynym naturalnym elementem procesu pozostanie uzyskiwanie samego etanolu bo nie ma procesu technologicznie tańszego niż destylacja produktu fermentacji węglowodanów przez drożdże.
http://rudeduchy.pl/ - kolejny blog o whisky
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości