Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sklepowe okazje
Czajkus napisał(a):Normy do starki zalecały użycie beczek po słodkim, deserowym, białym winie gronowym.
i baaardzo slusznie. podobnie jak z whisky, tequila, rumem czy brandy. beczki po czerwonym winie sa swietne jedynie na grilla dla "karkowki" i/lub do krotkiego finishowania trunkow w kilku bardzo specyficznych przypadkach. powyzsze potwierdza ich cena rynkowa. oczywiscie sa na swiecie "Jakubiaki" Smile

Czajkus napisał(a):W Polsce nie ma prawa dotyczącego starki, albo się wierzy w zapewnienia producenta abo nie.
niestety prawo jest i to glupie. oni niestety maja prawo uzywac nazwy gatunku trunku na prawach zastrzezonej nazwy handlowej produktu. bardzo smieszne... to tak, jak by jedna szkocka destylarnia miala prawo uzywac nazwy "whisky" w dodatku w/g swojej (nie dostepnej dla konsumentow) definicji/techologii.

Czajkus napisał(a):6 lat temu zakład raczej nie działał. Jak już destylat leżał 6 lat w beczce przed upadkiem Polmosu po czym przelali to do jakichś tanków?
nie wiem... w kadziach tez czas robi swoje (dobre), napisali by "maturowany" x lat... albo destykat z xxxx roku... co by nie mowic o Starce, to marketing przeciez maja b. dobry.
BDW: czy maja tam pojemniki do maturacji inne niz drewniane?

soma napisał(a):...Od tego roku w górę mamy kolejno praktycznie wszystkie roczniki aż do 2004, kiedy to wykonano ostatni nastaw.
czy wobec tego biorac pod uwage, ze artykol pochodzi z 2016 roku Starka 3 i 6 to sciema ???
moze ktos im zada to pytanie? please...

Czajkus napisał(a):Ta najstarsza beczka to wielka kufa do której według mnie przelali kolejnych kilka roczników. Przynajmniej taki był stan w 1997 r. gdy zaczęli rozlewać Starkę 50-letnią. Od tego czasu pewnie kilka beczek z późniejszych roczników przekroczyło wiek 50 lat, ale 70-letniej starki na pewno nie mają.
tak, wiele razy przyznali sie "miedzy wierszami", ze ta najstarsza kufa dziala na zasadzie solera vat. a jak jest z innymi kufami/beczkami??? ktos/cos?

Czajkus napisał(a):A swoją drogą w ostatniej AV jest artykuł o Jack Daniel's i o tym jak odzyskują whiskey z klepek beczek poprzez napełnianie beczek wodą i stawianie ich na deklu na jakiś czas. Woda ta służy później do rozcieńczania destylatu. Może ta starka dojrzewająca w deskach to taką metodą powstaje Wink
nie to mialem na mysli. w przypadku wielu tanich brandy wymacza sie w swiezym destylacie odpowiednio spreparowane debowe "patyki", a nastepnie destylat, ktory zaobsorbowal komponenty drewna umieszcza sie w starych i jalowych juz kufach dla aeracji.
życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską whisky
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości