Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Brora i Port Ellen do otwarcia
#16
USA to drugi rynek eksportu szkockiej, na dodatek zaliczający właśnie stagnację i spadki, jak całe top20 zresztą.
Sporo o tym pisze Michael Kravitz analizując ogólnodostępne statystyki i raporty:

http://www.divingforpearlsblog.com/2017 ... 5-and.html
http://www.divingforpearlsblog.com/2017 ... saved.html
http://www.divingforpearlsblog.com/2017 ... ingle.html

Jedyne co rośnie w szkockiej to rynek single maltów oraz ich ceny, dzięki czemu stanowiąc jedną szóstą woluminu eksportu szkockiej singlemalty stanowią aż jedną czwartą wartości tego eksportu. Tylko że aktualne, okrzepłe rynki (USA, Francja) nie zrobią wzrostu woluminu single maltów uzasadniającego taką rozbudowę destylarni jaka się dokonuje w ostatniej dekadzie.
Pozbierałem ze wszystkich Malt Whisky Yearbook możliwości produkcyjne wszystkich destylarni słodowych w Szkocji, te możliwości w 2018 będą wynosiły około 400 mln litrów spirytusu, dwa razy więcej niż w 2006. Arkusz udostępniłem tutaj:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Więc moim zdaniem szkocka branża mocno stawia na rozwój rynku single maltów w Indiach i Chinach (ale też np. Japonii i Polsce) gdzie aktualnie bardzo rośnie eksport blendów.

To gdzie moim zdaniem branża przestrzela to że w tym 2030 kiedy będzie można zacząć butelkować whisky z nowych Port Ellen i Brory, będziemy mieli rynek zalany wiekowymi singlemaltami i przez to zwyczajnie zblazowany. A nie zapominajmy że destylarnie upadały nie z powodu rzutu kostką tylko dlatego że w czasie kryzysu okazały się produkować najsłabiej się sprzedającą whisky (czyli zwyczajnie kiepską na tle konkurencji) Wink
http://rudeduchy.pl/ - kolejny blog o whisky
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości