Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czym jest dojrzałość w whisky?
#11
tomash napisał(a):Ekipa Cleveland Whiskey stosuje proces technologiczny dzięki któremu ...
...wywraca to naszą percepcję wieku whisky. Jestem ciekaw jak by wyglądały szkockie malty poddane takiemu procesowi.
cos tam mozna, ale nie do konca.
cieplo, ultrafiolet, wysokie cisnienie i zmiany cisnienia, ultradzwieki, infradzwieki, promieniowanie jonizacyjne, enzymy utleniajace, czysty tlen zamiast powietrza, selektywna nanofiltracja, elektroliza, maly stosunek objetosci destylatu do powierzchni drewna, zamrazanie, sztuczny rozklad lignin przed maturacja czy wymuszona polimeryzacja tanin, ..., ..., setki byly takich patentow.
efekt? zwykle taki (znowu link "na szybko"): http://www.whiskyfun.com/2017/Tasting-t ... lings.html

tak, mozna zrobic w ciagu kilku/kilkunastu miesiecy SM whisky na poziomie 3-4/10. najlatwiej taka zdominowana przez torf, albo dark sherry. wyzej nikomu sie nie udalo, a jesli sie myle, to baaardzo prosze o przyklad.
życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską whisky
Odpowiedz
#12
Nie do końca mnie Bartku zrozumiałeś, nie uważam że temat nie jest wart uwagi i dyskusji.. tylko że Paweł w optymalnie pojemnej i skoncentrowanej wersji wyłuszczył elementarz i podstawy.. nadpisał jakby kwintesencję tej dyskusji.
Ja nie jestem autorytetem żeby się tu wypowiadać ale z chęcią napiszę swoje przemyślenia, tylko potrzebuję chwilkę czasu na zebranie myśli i wpis..
Odpowiedz
#13
Bartek, autorytety wypowiedziały się w artykule. Tu każdy może zabrać głos Wink
Odpowiedz
#14
Tam nie było autorytetów... wybacz :twisted: .. a ja oczywiście zabiorę głos i coś naskrobię Wink
Odpowiedz
#15
" cieplo, ultrafiolet, wysokie cisnienie i zmiany cisnienia, ultradzwieki, infradzwieki, promieniowanie jonizacyjne, enzymy utleniajace, czysty tlen zamiast powietrza, selektywna nanofiltracja, elektroliza, maly stosunek objetosci destylatu do powierzchni drewna, zamrazanie, sztuczny rozklad lignin przed maturacja czy wymuszona polimeryzacja tanin, ..., ..., setki byly takich patentow."

matko co to wszystko oznacza Smile ps. Paweł nawet nie próbuj mi tłumaczyć Smile
Bardzo ciekawy temat.
A ja się zastanawiam jak by się prezentował podany w linku 12 letni Springank gdyby leżakował powiedzmy lat 15,20, czy 25. Jak wielkich dołożyli starań do tego wydania , dlaczego akurat 12 lat w tym Springbanku, czy to po prostu przypadek ? mamy dobrą beczkę i nagle stwierdzili a niech będzie 12 latka. Czy ktoś się zastanawiał wtedy i stwierdził , że to jest ten czas , już destylat leżakujący jest dojrzały .
Dojrzałością pewnie jest wszystko, parametry podane przez Pawła, człowiek który o tym decyduje a może po prostu przypadek odpowiedniego doboru wszystkich elementów. Cholera go wie . Confusedhock:
A jak dojrzałością jest przypadek to niech ich będzie jak najwięcej tylko w takich cenach dla zwykłych ludzi Smile zdecydowanie poniżej 6 tys euro :lol:
"coco jambo i do przodu"
Odpowiedz
#16
surykatka napisał(a):Tam nie było autorytetów... wybacz :twisted: .. a ja oczywiście zabiorę głos i coś naskrobię Wink
Kilku jednak było ;-)
Odpowiedz
#17
tomash napisał(a):
Bartek napisał(a):Nie pijam bourbonów. Więc fajnie gdybyś rozwinął wątek Wink
Ekipa Cleveland Whiskey stosuje proces technologiczny dzięki któremu osiągają efekt kilku lat starzenia w kilka dni, wspomniałem o ich bourbonie na blogu: http://rudeduchy.pl/2017/11/18/clevelan ... e-bourbon/
W każdym razie smakuje to jak całkiem wiekowy, zdębiały bourbon, w okolicach 9-letniego Knoba albo 10-letniego Bulleita. Chociaż da się wyczuć drobne różnice więc proces idealny jeszcze nie jest.
Ale i tak wywraca to naszą percepcję wieku whisky. Jestem ciekaw jak by wyglądały szkockie malty poddane takiemu procesowi.


Dla mnie dobra i dojrzała whisky to taka, gdzie destylat spędził w beczce tyle ile powinien, ale to już wszystko napisaliście. Jednemu destylatowi trzeba 12 lat, innemu 35 lat. W dobrej beczce oczywiście. Beczce takiej o którą teraz teraz coraz trudniej - np. po dobrej sherry. Czy teraz robią dobrą sherry? Czy są dobre beczki? Czy czeka nas era komór ciśnieniowych i infradźwięków ? Celujemy w poziom 10-letniego bulleita ?
Odpowiedz
#18
Cytat:Kilku jednak było ;-)

A którzy to, bo ja takich nie widzę i nie widziałem z tych szeroko i ogólnie pojętych; więcej się dowiedziałem od zwykłych pracowników bywając w Szkocji.. ci przynajmniej mówili prawdę i wiedzieli o czym mówią

Nie mniej jeszcze raz powtórzę .. temat wart uwagi...
Odpowiedz
#19
morgan82 napisał(a):A ja się zastanawiam jak by się prezentował podany w linku 12 letni Springank gdyby leżakował powiedzmy lat 15,20, czy 25. Jak wielkich dołożyli starań do tego wydania , dlaczego akurat 12 lat w tym Springbanku, czy to po prostu przypadek ? mamy dobrą beczkę i nagle stwierdzili a niech będzie 12 latka. Czy ktoś się zastanawiał wtedy i stwierdził , że to jest ten czas , już destylat leżakujący jest dojrzały .
whiski z beczki sie probuje/analizuje co pewien czas, zeby wlasnie zabutelkowac ja w optymalnym momencie (kiedy jest dojrzala). prawdopodobnie gdyby tego Springbanka zabutelkowali np. dwa lata wczesniej lub pozniej, to by byl gorszy.
nie wiem, jak to robia z whisky, ale w przypadku brandy pobiera sie probki zwykle co roku (dla starszych co kilka lat) i zawsze porownuje to, co jest obecnie w beczce (lub grupie podobnych beczek) z tym, co bylo wczesniej i stalo przez ten czas w szkle. na tej podstawie pozna przewidziec "w ktora strone dalej pojdzie destylat", czyli kiedy osiagnie dojrzalosc.

ale... dodam, zeby nie bylo to wszystko takie proste:
najczesciej nie chodzi o wybitnego SC, a o mieszanke z wielu beczek. tak bylo w przypadku tego Springbanka, bo 2400 butelek nie moglo pochodzic przeciez z jednej beczki. byc moze wszystkie beczki byly 12yo, a moze to wiek tylko tej najmlodszej.
whisky smakujaca jak dojrzala (optymalna) mozna osiagnac mieszajac whisky niedojrzala z przedojrzala (zbyt mloda ze zbyt stara), lub innymi slowami: kilka przecietnych (np. z racji nieodpowiedniego wieku) beczek zmieszanych w odpowiednich proporcjach moze dac ponadprzecietna whisky.
życie jest zbyt krótkie, aby pić kiepską whisky
Odpowiedz
#20
FinestCask napisał(a):
Cytat: http://rudeduchy.pl/2017/11/18/clevelan ... e-bourbon/
W każdym razie smakuje to jak całkiem wiekowy, zdębiały bourbon, w okolicach 9-letniego Knoba albo 10-letniego Bulleita. Chociaż da się wyczuć drobne różnice więc proces idealny jeszcze nie jest.
Ale i tak wywraca to naszą percepcję wieku whisky. Jestem ciekaw jak by wyglądały szkockie malty poddane takiemu procesowi.
tomash, zostało Ci jeszcze tego cuda z samowaru? Jak tak to 50ml bym poprosił Smile
Dobra, dorzucę do tego zestawu butelek co czeka na Ciebie od grudnia Wink
http://rudeduchy.pl/ - kolejny blog o whisky
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości