The Taste of Whisky
Nowe whiskybase - Wersja do druku

+- The Taste of Whisky (http://forum.ttow.pl)
+-- Dział: Uisge Beatha (http://forum.ttow.pl/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Ogólnie o whisky (http://forum.ttow.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Wątek: Nowe whiskybase (/showthread.php?tid=168)

Strony: 1 2 3 4 5


Re: Nowe whiskybase - Tomek - 01-14-2014

Ja się nie zgodzę.
Jak najbardziej można ocenić whisky po 20-30ml. Toż to aż dwa łyki. Zapach masz taki sam czy to 20ml czy 50ml, smak i finisz też. Może się jednak okazać, że ta sama whisky próbowana drugi czy trzeci raz inaczej smakuje, na co wpływ mogą mieć różne czynniki zewnętrzne (utlenienie otwartej butelki, samopoczucie, zapachy otoczenia itp.). Duże znaczenie ma tez kieliszek. Ostatnio próbowalismy tej samej whisky z różnych kieliszków i aromaty były zdecydownie różne. Jednakże ogólna ocena powinna być bardzo podobna. Dobra whisky będzie dobra, a zła słaba. Ostatnio miałem okazję oceniać ze 3 whisky, które wcześniej piłem jakoś w październiku i różnica w notach nie była wieksza niż 0,5 punkta.
Co do ilości. Jeśli odpowiednio dobierzesz kolejność picia whisky liczba 7 różnych w ciągu kilku godzin, nie powinna byc problemem dla oceny. Gorzej zaczyna się robić przy 15-nastu lub więcej. Wtedy już może pojawić się euforia lub dołek Smile Dlatego potencjalnie najlepsze whisky zwykle pije się w połowie degustacji.


Re: Nowe whiskybase - Sendilkelm - 01-14-2014

Ja się zgodzę z Tomkiem. Mam jedno ale. Ocenianie whisky zacząłbym już po wypiciu 20-25 maltów.
Nawet znając skalę ocen gdy pijemy pierwszą w swoim życiu SM whisky, nie mamyt jej do czego porównać to jak mamy ją ocenić? Możę się okazać, że z nieznajomości wyniknie iż wypijemy pierwsze swoje 3 malty np takie: CI 12 - smakuje nam, super, fajnie, wymiata, przeciez do tej pory nawet blendy nam smakowaly. No i jestesmy zachwyceni, a wiemy, ze np mamy do wyboru oceny 0-100 i dajemy 90, bo przeciez jest super. Z kazda nastepna pita whisky sie okazuje, ze ciagle sa lepsze i lepsze. Za rok wracamy do CI, ktora wymiatala dla nas i sie okazuje dobra whisky na poziomie 80. A co bedzie jak wypijmey 1000 maltow i znajdzie sie taka ktora ocenilismy na 100. Pozniej sie okazuje, ze za 5 lat pijemy cos nowego super, ktore okazuje sie lepsze od 100, to wychodzimy poza skale? Big Grin


Re: Nowe whiskybase - Tomek - 01-14-2014

Ja rozpocząłem ocenianie po około 60 maltach. A teraz czasem weryfikuje oceny (szczególnie podstawek) i tu zgadzam się z Sendilkelmem. Ja miałem to szczęście, że w sumie na początku "drogi" dostałem do spróbowania whisky oceniane przez doświadczone osoby na 8-9 punktów, więc mogłem sobie odpowiednio wykalibrować skalę. Na razie dałem jedną 10-tkę (97 pkt.) Także te 3 cyferki na skali jeszcze są dla mega wypasów.
Wracając jeszcze do WB, jakkolwiek można traktować oceny tam zamieszczane, to z 1000 TOP Whisky próbowałem dopiero 7 :/. Długa droga jeszcze Smile


Re: Nowe whiskybase - Sendilkelm - 01-14-2014

A rozlewają ciągle nowe, możę się za rok okazać, że z top 1000 nie próbowałeś żadnej Tongue

Po 20-25ml można ocenić whisky, ale jeśli ktoś ocenia po 25ml a pije 8-9 to juz powoli może być problem. Tu zależy dużo już od samej osoby i stanu upojenia.


Re: Nowe whiskybase - Tomek - 01-14-2014

Jedna jest w top 25 więc może się ostanie Smile
BTW. Mam nadzieję, że po marcowej degu coś jeszcze tam wskoczy Smile


Re: Nowe whiskybase - Sendilkelm - 01-14-2014

Tomek napisał(a):Jedna jest w top 25 więc może się ostanie Smile
BTW. Mam nadzieję, że po marcowej degu coś jeszcze tam wskoczy Smile

Zamówiłeś jakieś sample? Ja nie, jeszcze, ale szybko się podobno rozchodzą.
Ja postaram się przynieść jakąś butelczynę, a co ...


Re: Nowe whiskybase - Tomek - 01-14-2014

Sampli niestety nie zamawiam, gdyż niedługo ma być jeszcze jedna interesująca degustacja i pieniądz jest potrzebny Smile. Coś ze soba też wezmę.


Re: Nowe whiskybase - Moro - 01-20-2014

menran napisał(a):
Sendilkelm napisał(a):Jak wam się podoba?

Swoją drogą założyłem tam grupę SmakWhisky, jakby ktoś chciał (chociaż nie wiem po co) dołączyć tam to zapraszam.
Widzieliście gdzie ustawienie wartości kolekcji z uśrednionych wartości butelek? Usunęli to czy gdzieś się ukryło?
Usuneli i nie bedzie :evil: spier... li cala impreze.
Hehe, czasami lepiej nie wiedzieć Wink


Re: Nowe whiskybase - Sendilkelm - 01-20-2014

Ale napisali, że ceny powrócą. Za dużo petycji było o to, aby wróciły.


Re: Nowe whiskybase - menran - 01-20-2014

Sam petycje pisalem Smile