The Taste of Whisky
Sklepowe okazje - Wersja do druku

+- The Taste of Whisky (http://forum.ttow.pl)
+-- Dział: Uisge Beatha (http://forum.ttow.pl/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Ogólnie o whisky (http://forum.ttow.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Wątek: Sklepowe okazje (/showthread.php?tid=10)



Re: Sklepowe okazje - PawelWojcik - 12-11-2017

z tej promocji starki wynika (pierwszy raz), ze Starka x oznacza xYO i conajmniej tyle byla maturowana w beczce. wczesniej nie bylo to jasne.
[Obrazek: Biedronka1.jpg]
[Obrazek: Biedronka2.jpg]
tu szerzej o promocji w Biedronce:
https://spirits.com.pl/degustacja-alkoh ... biedronki/


Re: Sklepowe okazje - tomash - 12-11-2017

Tak, "minimum X lat" jest też napisane na etykiecie tych młodszych.
Wciąż nie wiadomo co z możliwymi dodatkami. Mi się te młodsze wydały podejrzanie słodkawe i kardamonowe, ale beczki po maderze -- a podobno w takich Starka jest starzona -- mogą tak zadziałać.


Re: Sklepowe okazje - PawelWojcik - 12-11-2017

odnosnie 21 - tam rowniez jest na reklamie "minimum 21lat w debowych beczkach".
ale... tak, ja tez jakos "gronowa mlodosc" czuje. cos jakby dodali wina przed butelkowaniem. beczka po maderze daje podobne akcenty jak po porto. troche tylko wiecej goryczki i kwasnosci. ale... nie mam doswiadczenia jak reaguje ze zbozowymi fuzlami po kilku/kilkunastu latach.
BDW: 3 i 6 lat temu Starka destylowala i/lub zalewala czyms beczki??? ktos/cos?


Re: Sklepowe okazje - soma - 12-11-2017

Pytanie czym polakierowane były te 3 i 6 letnie dębowe deski ??? Nie wiem czy to lapsus czy błąd, ale zawsze myślałem że alkohol dojrzewa w beczkach a nie w deskach - chyba że ten rozlali na dębowe deski podłogi w gorzelni a potem do butelki Smile. W Szkocji mają podłogi do słodowania a u Nas podłogi do leżakowania ....


Re: Sklepowe okazje - PawelWojcik - 12-11-2017

a ku..a... nie zauwazylem, faktycznie... w deskach (w beczkach tylko jest przy 21 yo) Sad
to moze byc technologia sztucznego starzenia rodem z brandy na "deskach" - a dokladnie patykach (zwykle 3x3x70cm) odpowiednio spreparowanych chemicznie i tostowanych. potem idzie to do drewnianej kadzi np. 10000 litrow tylko dla utlenienia.


Re: Sklepowe okazje - Czajkus - 12-11-2017

Normy do starki zalecały użycie beczek po słodkim, deserowym, białym winie gronowym.

W Polsce nie ma prawa dotyczącego starki, albo się wierzy w zapewnienia producenta abo nie.

6 lat temu zakład raczej nie działał. Jak już destylat leżał 6 lat w beczce przed upadkiem Polmosu po czym przelali to do jakichś tanków?

Co do desek - to chyba błąd? ale sam już nie wiem?


Re: Sklepowe okazje - soma - 12-11-2017

http://www.rp.pl/Zycie-Pomorza-Zachodni ... nquet.html
- Oceniamy, że w tych pomieszczeniach mamy alkohol, który wypełniłby łącznie ponad milion butelek o pojemności 0,7 – mówi Sylwester Kloskowski, wiceprezes Szczecińskiej Fabryki Wódek Starka.
– Najstarsza beczka pochodzi z 1947 roku. Od tego roku w górę mamy kolejno praktycznie wszystkie roczniki aż do 2004, kiedy to wykonano ostatni nastaw.

To zagadka z tą Starką - prawie jak z zaniżonym wiekiem pierwszych Glendronachów po ponownym uruchomieniu destylarni przez Billego W.


Re: Sklepowe okazje - Czajkus - 12-11-2017

Ta najstarsza beczka to wielka kufa do której według mnie przelali kolejnych kilka roczników. Przynajmniej taki był stan w 1997 r. gdy zaczęli rozlewać Starkę 50-letnią. Od tego czasu pewnie kilka beczek z późniejszych roczników przekroczyło wiek 50 lat, ale 70-letniej starki na pewno nie mają.

A swoją drogą w ostatniej AV jest artykuł o Jack Daniel's i o tym jak odzyskują whiskey z klepek beczek poprzez napełnianie beczek wodą i stawianie ich na deklu na jakiś czas. Woda ta służy później do rozcieńczania destylatu. Może ta starka dojrzewająca w deskach to taką metodą powstaje Wink


Re: Sklepowe okazje - PawelWojcik - 12-11-2017

Czajkus napisał(a):Normy do starki zalecały użycie beczek po słodkim, deserowym, białym winie gronowym.
i baaardzo slusznie. podobnie jak z whisky, tequila, rumem czy brandy. beczki po czerwonym winie sa swietne jedynie na grilla dla "karkowki" i/lub do krotkiego finishowania trunkow w kilku bardzo specyficznych przypadkach. powyzsze potwierdza ich cena rynkowa. oczywiscie sa na swiecie "Jakubiaki" Smile

Czajkus napisał(a):W Polsce nie ma prawa dotyczącego starki, albo się wierzy w zapewnienia producenta abo nie.
niestety prawo jest i to glupie. oni niestety maja prawo uzywac nazwy gatunku trunku na prawach zastrzezonej nazwy handlowej produktu. bardzo smieszne... to tak, jak by jedna szkocka destylarnia miala prawo uzywac nazwy "whisky" w dodatku w/g swojej (nie dostepnej dla konsumentow) definicji/techologii.

Czajkus napisał(a):6 lat temu zakład raczej nie działał. Jak już destylat leżał 6 lat w beczce przed upadkiem Polmosu po czym przelali to do jakichś tanków?
nie wiem... w kadziach tez czas robi swoje (dobre), napisali by "maturowany" x lat... albo destykat z xxxx roku... co by nie mowic o Starce, to marketing przeciez maja b. dobry.
BDW: czy maja tam pojemniki do maturacji inne niz drewniane?

soma napisał(a):...Od tego roku w górę mamy kolejno praktycznie wszystkie roczniki aż do 2004, kiedy to wykonano ostatni nastaw.
czy wobec tego biorac pod uwage, ze artykol pochodzi z 2016 roku Starka 3 i 6 to sciema ???
moze ktos im zada to pytanie? please...

Czajkus napisał(a):Ta najstarsza beczka to wielka kufa do której według mnie przelali kolejnych kilka roczników. Przynajmniej taki był stan w 1997 r. gdy zaczęli rozlewać Starkę 50-letnią. Od tego czasu pewnie kilka beczek z późniejszych roczników przekroczyło wiek 50 lat, ale 70-letniej starki na pewno nie mają.
tak, wiele razy przyznali sie "miedzy wierszami", ze ta najstarsza kufa dziala na zasadzie solera vat. a jak jest z innymi kufami/beczkami??? ktos/cos?

Czajkus napisał(a):A swoją drogą w ostatniej AV jest artykuł o Jack Daniel's i o tym jak odzyskują whiskey z klepek beczek poprzez napełnianie beczek wodą i stawianie ich na deklu na jakiś czas. Woda ta służy później do rozcieńczania destylatu. Może ta starka dojrzewająca w deskach to taką metodą powstaje Wink
nie to mialem na mysli. w przypadku wielu tanich brandy wymacza sie w swiezym destylacie odpowiednio spreparowane debowe "patyki", a nastepnie destylat, ktory zaobsorbowal komponenty drewna umieszcza sie w starych i jalowych juz kufach dla aeracji.


Re: Sklepowe okazje - soma - 12-11-2017

oficjalna strona producenta = informacja na etykiecie
http://starka.pl/produkt/starka-3/

Starka 3 stworzona została z myślą o uzyskaniu delikatnego smaku, któremu tajemniczości dodaje destylat żytni dojrzewający w dębowych beczkach co najmniej 3 lata.
Przygotowana została jako kontynuacja tradycji wytwarzania doskonałych, polskich alkoholi mocnych w Szczecinie.
Znakomity trunek, w którym czysta świeżość doskonale komponuje się z niepokorną nutą kolendry i kardamonu.
Idealny wybór dla tych, którzy zaczynają przygodę z niezwykłymi smakami wyrobów alkoholowych STARKI.

nie wiem dokładnie jak produkuje się Starkę - ale czuję w tym marketing - proszę zwrócić uwagę, iż alkohol nazywa się brown spirit 3 i 6 - więc może to być mieszanka czegoś z tym 3/6/9 letnim destylatem żytnim.

Więc nie jest to Starka a tylko napój alkoholowy o nazwie Starka.