The Taste of Whisky

Pełna wersja: Sherry - które kupić
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Od dłuższego czasu zamierzałem kupić butelkę (albo 2) sherry. Piłem tylko raz w Hiszpanii, nie był to wysokiej klasy trunek i średnio mi smakował, nawiasem to była chyba dulce i wydawała mi się strasznie kleista i syropowata. Lubię z kolei od czasu do czasu Porto, szczególnie troszkę starsze Tawny. Nie wiem w związku z powyższym, czy pójść w słodkie Pedro Ximenez, czy w wytrawne Oloroso, albo jeszcze jakąś inną. Win nie pijam w ogóle i trochę boję się wytrawnych klimatów, za to zawartość cukru w PX mnie przeraża. Macie jakieś swoje doświadczenia?
Ekspertem nie jestem, ale był kiedyś na forum sampling sherry i wydaje mi się, że kluczem będzie trafienie w swój stopień wytrawności/słodkości, a potem dopiero dobieranie konkretnych trunków. Paleta zaproponowana na samplingu była szeroka, od fino po PX i ja np jako osoba, która nie przepada za cukrem i słodyczami miałem duży problem, żeby przełknąć PXa, który jest rzeczywiście bardzo słodki i kleisty. Fino z kolei było już zbyt wytrawne i te nuty też nie do końca mi odpowiadały. Najlepiej wspominam Oloroso i Amontillado i myślę, że warto się najpierw rozejrzeć za jakimś innym samplingiem albo małymi buteleczkami, jeśli nie wiesz jeszcze, wewnątrz którego gatunku szukać.
Ostatecznie zamówiłem półwytrawne Amontillado. Chętnie spróbowałbym wszystkich, sampling sherry to świetny pomysł, może znowu pojawi się taka inicjatywa.
Marek napisał(a):Chętnie spróbowałbym wszystkich, sampling sherry to świetny pomysł, może znowu pojawi się taka inicjatywa.
Też się przychylam do samplingu. Problem w tym, że lepszych sherry w Polsce nie ma. VORSy to raczej pojedyncze sztuki. Kondrat ma kilka PXów, a poza tym to incydentalnie. Jakiś sklep z Krakowa został ostatnio importerem Fernando de Castilla ale nie ma mają oferty online. U niemca trochę lepiej.
Marek napisał(a):Ostatecznie zamówiłem półwytrawne Amontillado
Jakie i gdzie?

PS. Nawet niezłe sherry są w Marks&Spencer, szczególnie te w mniejszy buteleczkach od Lustau
Cytat:Jakie i gdzie?
Jose de la Cuesta, nic wybitnego, chcę mieć na razie punkt odniesienia do preferowanej zawartości cukru. Zamówiłem tu https://www.weinquelle.com/ razem z kilkoma butelkami wiadomego trunku, niestety, nie wysyłają poza Niemcy. Jeśli chodzi o sherry, mają ok. 60 pozycji.
Jeśli kogoś interesuje sherry, to mam coś z Gonzalez Byass (Del Duque, Apostoles, Matusalem, Cristina), i jakieś z Williams&Humbert. W razie czego zapraszam na PW.
Jakby co chętnie pomogę w rozparcelowaniu jakiejś butelki, bo sam jestem ciekaw Smile
to moze sampling zrobisz?
PawelWojcik napisał(a):to moze sampling zrobisz?
To by było do zrobienia, tylko szczerze mówiąc nie wiem, jak te wina poradzą sobie kilka dni po otwarciu. Zwykłe, tanie fino pewnie poradzi sobie 2-3 dni poza lodówką, ale nie mam na tyle doświadczenia, żeby zagwarantować, że po rozlaniu dojadą bez uszczerbku na smaku.
z doswiadczenia: 2-3 tygodnie bez problemu, jedynie musisz lac "pod korek/zakretke". najwyzej pocieknie jak sie zrobi cieplej. sampluj wiec np. 105ml zamiast 100ml (zobacz jakie masz buteleczki).
faktycznie Hiszpanie co roku o tej porze wstrzymuja export beczek po sherry, ale one sa pelne tlenu, wiec wspaniale warunki do zamiany sherry w ocet balsamiczny. niestety szczegolnie tego sherry "w srodku drewna" Sad
PawelWojcik napisał(a):z doswiadczenia: 2-3 tygodnie bez problemu, jedynie musisz lac "pod korek/zakretke". najwyzej pocieknie jak sie zrobi cieplej. sampluj wiec np. 105ml zamiast 100ml (zobacz jakie masz buteleczki).
faktycznie Hiszpanie co roku o tej porze wstrzymuja export beczek po sherry, ale one sa pelne tlenu, wiec wspaniale warunki do zamiany sherry w ocet balsamiczny. niestety szczegolnie tego sherry "w srodku drewna" Sad
Te starsze pewnie dałyby radę w transporcie, jakichś strasznych upałów nie ma, więc może nikt nie dostałby octu.
Butelki jakie mam to 375 ml albo przy tańszych sherry klasyczne 750.
Tylko pozostaje najważniejsza kwestia - ile osób będzie na poważnie zainteresowanych?
Stron: 1 2